Ten rok wytyczył nam nowe perspektywy, ale i wyłonił nowe wyzwania. Nic nie było pewne, ale miałyśmy szansę przekonać się, że lokalne działania na rzecz osób LGBT+ są ważne, potrzebne i dostrzegane. Co dalej? Brakuje wciąż jeszcze wytchnienia, które mogłyby przynieść nam jasne wskazówki. Albo chociaż jakiegoś potwierdzenia, że idziemy w dobrym kierunku. My nie mamy prostych odpowiedzi, ale mamy dowody, że tak się dzieje: każdego roku do Odmieniania krok po kroku dołączają kolejne osoby – od Słupska, przez Wygnankę, po Bielsko-Białą. Cykl rozwojowy Odmienianie krok po kroku daje coś więcej, niż tylko nadzieję. Daje narzędzia, dzięki którym zmiana dzieje się każdego dnia i poprawia rzeczywistość osób LGBT+ w małych miastach i na wsi. Działa się za czasów atlasu nienawiści wobec osób LGBT+. Dzieje się teraz, gdy mamy więcej przestrzeni na mówienie o naszych tożsamościach. Będzie działa się i jutro: przeszkoliłyśmy ponad 50 osób do odmieniania swoich miejscowości. Już dzisiaj możesz do nich dołączyć. Właśnie rusza nabór do czwartej edycji Odmieniania krok po kroku.
Garwolin, małe miasto w województwie mazowieckim, stało się miejscem niezwykłego projektu – Warsztatów Queerowych Kreacji, które przyciągnęły queerową społeczność regionu. Pomimo bogatej, prawie 2000-letniej historii, do tej pory w mieście brakowało przestrzeni i działań dla osób queerowych. Przez chwilę działało lokalne tęczowe spotted, ale jego żywot był dość krótki. Zwrot akcji nastąpił stopniowo za sprawą Patrycji, która wzięła udział w naszym cyklu rozwojowym dla lokalnych aktywistek – Odmienianie Krok po Kroku. Wkrótce do Patrycji dołączyły jej narzeczona Kasia i jej młodsza siostra Julia i tak powstała grupa Queerowy Garwolin. Grupa, która pokazuje jak ważny jest lokalny aktywizm LGBT+ w małych miastach.
Czy można rozmawiać tak, by odmieniać świat? Miko Czerwiński, który gościł u nas na 11 webinarze z cyklu #JakWyToRobicie uważa, że tak. Według Miko rozmowa to po prostu narzędzie jak każde inne. Niezwykłe o tyle, że sięgnąć po nie może w zasadzie każde z nas. Pytanie brzmi: jak się nim posługiwać, by przynosiło satysfakcjonujące efekty? W tym artykule tłumaczymy najważniejsze odkrycia ze spotkania z Miko. Dowiesz się, czym jest rzecznictwo i jak opowiadać, by twój głos na rzecz zmiany społecznej trafiają w próżnię. Dowiesz się jak powinna być prowadzona komunikacja, by opowiedzieć swoją historię tak, by poruszać.
Choć społeczności neuroatypową i LGBT+ tak wiele łączy, przez długi czas uczestniczyłyśmy w swoich wzajemnych życiach w milczeniu. Nie zadawałyśmy pytań, które mogłyby wiele wyjaśnić. Nie robiliśmy kroków, które sprawiłyby, że osoby neuroqueerowe mogłyby się swobodnie wyrażać bez rezygnowania z połowy swojej tożsamości. Czasem zwyczajnie brakuje nam okazji do poznawania osób neuroqueerowych w sprzyjających dla nich warunkach. Mamy nadzieję, że dzięki NeuroGrantom, które robimy z Fundacją Jim uda nam się zrobić ważny krok w tę stronę.
O tym, że nasze społeczności znacząco się przeplatają, wiemy nie od wczoraj. Osoby neuroatypowe identyfikują się jako nieheteronormatywne znacznie częściej niż neurotypowe, a w przypadku kobiet badania mówią nawet o 78% przewadze. Pomimo tego, wciąż głosy i potrzeby neuroatypowych osób LGBT+ nie są wystarczająco dostrzegane w naszych społecznościach. Dlatego z Fundacją JiM postanawiamy to zmienić. Przed Wami NeuroGranty!
Niezależnie od tego, czy masz już za sobą pewne doświadczenia, czy to dopiero Twoje pierwsze kroki; niezależnie, czy czujesz, że lokalny aktywizm LGBT jest dla Ciebie, czy nie; niezależnie, czy mieszkasz w mieście, czy na wsi: to nie ma większego znaczenia. Liczy się to, że chcesz coś zmienić. Że dostrzegasz coś, co wywołuje w Tobie myśl: „Nie mogę dłużej stać z boku”, albo po prostu pragniesz działać, mówiąc: „Chcę zrobić coś dla osób LGBT+”. Jeśli czujesz, że to o Tobie, Odmienianie krok po kroku jest właśnie dla Ciebie.
Jak to się dzieje, że transfobiczne przekonania odbijają się także na cis kobietach? Dlaczego tak często kobiety koloru muszą przekonywać innych, że są “prawdziwymi kobietami”? Skąd biorą się opinie, że Imane Khelif nie jest kobietą i co mówi to nam o naszym społeczeństwie? W najnowszym Samouczku FDO krok po kroku przeglądamy każdy aspekt tej debaty i pokazujemy konteksty, które rodzą padające w niej opinie i argumenty.
Za każdym razem, gdy jesteśmy zaproszone na spotkanie wiejskie, poznajemy jakiś skrawek rodzimej kultury, o którym wcześniej wiedziałyśmy niewiele, albo bardzo mało. Spotkania takie to nigdy nie jest relacja jednostronna — my przynosimy ze sobą historie tęczowej odmiany w małych miastach i na wsi, wiedzę, wsparcie, ale osoby uczestniczące w spotkaniach czekają na nas także ze swoimi historiami, tradycjami, kulturą lokalną.
Społeczność po raz kolejny zadecydowała, do kogo powędrują tegoroczne Granty dla Odmiany. Ocena społecznościowa wyłoniła 13 inicjatyw lokalnych i 4 ogólnopolskie, które otrzymają grant w piątej, jubileuszowej edycji.
Liczba zgłoszeń w tegorocznej edycji była niemała. Lokalny aktywizm „u siebie” to w końcu coś, co nieustannie rozwija się w obliczu zmieniającej się sytuacji politycznej w kraju i potrzeba wspierania go nie maleje. Dlatego mamy nadzieję, że z następną uda nam się wesprzeć jeszcze więcej grup z całej Polski! Możesz nam pomóc w realizacji tego celu jeszcze w tym miesiącu, przekazując nam 1,5% podatku (KRS 0000791625).
To już piąta edycja naszego flagowego konkursu na działania na rzecz osób LGBT+ u siebie, czyli w społecznościach lokalnych. Sprawdźcie, co dla Was przygotowałyśmy.
Proces społecznościowej oceny wniosków w ramach specjalnej edycji Grantów dla Odmiany – Społeczności, dobiegł właśnie końca. Poznaj 8 grup, które już wkrótce rozpoczną społecznościowe działania #usiebie:
Nasz flagowy konkurs na granty na działania LGBT+ spoza wielkich miast w specjalnej jesiennej odsłonie poświęcony jest wyłącznie działaniom budującym i wspierającym lokalne społeczności. Po raz pierwszy konkurs ograniczamy też do 9 województw, gdzie w małych miastach i na wsi dzieje się najmniej w naszych sprawach.
Wkrótce 20 osób zacznie z nami nową przygodę – kilka tygodni wspólnej nauki odmieniania krok po kroku czyli jak organizować lokalną rzeczywistość dla osób LGBT+. A na końcu? Własny budżet na działania!
Decyzją społeczności i panelu społecznościowego przyznajemy aż 12 Grantów dla Odmiany i 5 SuperGrantów.
Zespół Odmiany się powiększa! Za nami trzy lata działalności. W nadchodzącym roku czeka nas jeszcze więcej pracy. Dlatego szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu i poprowadzi działania komunikacyjne Funduszu: rozwinie nasze kanały w mediach społecznościowych, zadba o szeroką widoczność Funduszu online i offline, w tym szczególnie o widoczność historii naszych Odmieniaczy.
Do naszego programu „Odmienianie krok po kroku” zapraszamy wszystkie chętne osoby. By się do niego zgłosić, nie musisz mieć gotowego pomysłu na działanie. Ważne jest dla nas, że czujesz, że osoby LGBT+ w Twojej społeczności doświadczają problemów i wykluczenia, a tym samym nie mogą czuć się w pełni u siebie. Ważna jest też dla nas Twoja motywacja do pracy nad zmiany tej sytuacji.
SuperGranty dla Odmiany to nasz nowy konkurs skierowany do grup, które uzyskały nasze wsparcie w poprzednich edycjach konkursów.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie grantowym, który wspiera inicjatywy dla społeczności LGBT+ poza wielkimi miastami. Mamy dla Was granty do 4900 zł.
Zespół Odmiany się powiększa! Za nami dwa lata działalności. Dużo się przez ten czas wydarzyło:
Warszawa, 17 sierpnia 2021r.
Oświadczenie
Dziś otrzymaliśmy maile z pytaniami od dziennikarzy TVP i Salon24.pl w sprawie darowizny, którą w grudniu 2020 roku przekazał nam kolektyw „Stop Bzdurom”. Pytania dziennikarzy dotyczą kwestii, które wielokrotnie już opisywałyśmy oraz wyjaśniałyśmy czyli między innymi wysokości otrzymanej kwoty wsparcia oraz sposobu jej wydatkowania (szczegółowy wykaz postów prezentujemy poniżej oświadczenia). Odnosząc się jednak szczegółowo oraz konkretnie – by nie pozostawiać miejsca na jakiekolwiek spekulacje i domysły – ponownie przekazujemy do publicznej wiadomości:
Liczba zgłoszeń do naszego 3 konkursu przerosła nasze oczekiwania, przysłaliście ich aż 39!
Ogromnie się cieszymy, ale było to również dla nas ogromne wyzwanie.
W trzecim konkursie Funduszu chcemy wesprzeć społeczności z Polski południowo-wschodniej, a konkretnie z województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. By się do niego zgłosić, nie musisz mieć gotowego pomysłu na działanie. Ważne, że czujesz, że osoby LGBT+ w Twojej społeczności doświadczają problemów i wykluczenia, a tym samym nie mogą czuć się w pełni u siebie. Istotna jest Twoja motywacja do pracy nad zmianą tej sytuacji.
Dzięki sprawnej pracy naszego zespołu, społeczności i grupy doradczej ogłaszamy wyniki przed terminem. Aż 16 pomysłów na odmianę zdobyło granty. Poznajcie te wspaniałe inicjatywy!
Zakończyliśmy ocenę formalną wniosków nadesłanych przez Was w drugim naborze grantowym. Aż 45 pomysłów przeszło do kolejnego etapu, czyli do oceny społecznościowej!
Zespół Odmiany się powiększa! Za nami pierwszy pełny rok działalności. Dużo się w nim wydarzyło:
Wszystko już jasne. Oto 15 pomysłów na odmianę, które uzyskały największe uznanie w naszym pierwszym konkursie.
Za nami fascynująca lektura wniosków w pierwszym konkursie Funduszu. Do kolejnego etapu przechodzi 56 wniosków!
Będzie to etap partycypacyjny. Decyzję o przyznaniu grantów w dużym stopniu oddajemy grupom i organizacjom, które… same zgłosiły się do konkursu. To one zapoznają się teraz z pozostałymi pomysłami i dadzą nam znać, które są obecnie – ich zdaniem – najistotniejsze do wsparcia. Wnioski podzieliłyśmy metodą losową na cztery koszyki po 14 projektów.
Na ocenę jest teraz 21 dni. Na podstawie wyborów społeczności utworzymy listę rankingową projektów. Ok. 7 najlepszych dostanie automatycznie grant. Pozostałych 5 wybierzemy my wspólnie z naszą Grupą Doradczą. Będziemy sugerować się opinią społeczności, ale też porównamy czy jest ona zgodna z naszymi priorytetami. Jeżeli nie będzie, to sięgniemy po projekty z dalszych miejsc rankingu.
Jesteśmy pod wrażeniem! Aż 63 wnioski wpłynęły do Funduszu w naszym pierwszym konkursie grantowym. Najwięcej z Mazowsza, Wielkopolski i Lubelszczyzny.
Połowa wniosków przyszła od grup i organizacji zrzeszających osoby LGBT+. Pozostałe od grup mieszanych lub inicjatyw skupiających naszych sojuszników i sojuszniczki!
Bardzo cieszy nas fakt, że wśród zgłoszonych inicjatyw wiele pochodzi z miejsc, gdzie do tej pory nie było żadnych działań skierowanych do osób LGBT+. Najmniejsza społeczność to licząca 300 mieszkańców wieś w północnej Wielkopolsce.
Dziękujemy za wszystkie pomysły. Jesteśmy poruszone, że aż tyle osób w tylu społecznościach chce robić rzeczy razem! Bierzemy się teraz do oceny formalnej!
Nie wszystkim będziemy mogły zaoferować granty, ale pamiętajcie – im więcej Was, działających dla odmiany, tym więcej grantów! A regularnych darczyńców mamy już niemal tyle, co wniosków 🙂 Dokładnie 56 osób!
Z radością ogłaszamy oficjalny start Funduszu i tym samym pierwszego konkursu na mini granty. Jeżeli wam również zamarzyło się, aby w każdej społeczności w Polsce osoby LGBT+ poczuły się w pełni u siebie, to zapraszamy was do działania! Możecie zgłosić takie pomysły, jakie tylko wam się marzą, niezależnie od tego gdzie i dla kogo działacie. Ważne, aby wasze pomysły były w zgodzie z potrzebami waszych społeczności i skupiały się na tym, co bliskie. Przypominamy o kilku zasadach:
➡️ O granty mogą starać się zarówno organizacje (fundacje, stowarzyszenia), jak i grupy nieformalne
➡️ Pomysł musi proponować działanie na rzecz osób LGBT+
➡️ Pomysł musi być w zgodzie z wartościami Funduszu
Wszystkie potrzebne informacje o tym, jak wygląda proces przyznawania grantów wraz z regulaminem konkursu i wnioskiem grantowym znajdziecie tutaj>
Na Wasze pomysły czekamy do 19 lipca!
Zbliżają się pierwsze urodziny Funduszu i wszystko wskazuje na to, że uczcimy je w najlepszy możliwy sposób – ogłaszając pierwszy konkurs na mini granty. Przez rok zbierałyśmy na to pieniądze i – to już pewne – dzięki wsparciu naszych regularnych darczyńców uzbierałyśmy wystarczającą kwotę, którą za moment – w formule partycypacyjnego konkursu – uwolnimy dalej. Gdzie? To już zależy od was i waszych pomysłów! Mamy wielką nadzieję, że tam, gdzie społeczność osób LGBT+ bardzo tego potrzebuje lub tam, gdzie do tej pory nie było żadnych działań na rzecz naszej równości, praw czy widzialności. Śledźcie naszą stronę i profile media społecznościowe w nadchodzącym tygodniu!
Odkąd we wrześniu 2019 roku rozpoczęłyśmy małą kampanię zachęcającą głównie naszych bliskich, znajomych i przyjaciół do przekazywania co miesiąc darowizn dla Funduszu, udało się nam zgromadzić wokół nas 42 osoby, które ustawiły stałe zlecenie darowizn. To dzięki tym fantastycznym 42 osobom mamy teraz zgromadzone pieniądze, które za moment puścimy dalej w formie minigrantów do społeczności osób LGBT+ i sojuszników.
Wierzymy, że indywidualna filantropia będzie stanowić o sukcesie ruchu praw osób LGBT+ w Polsce. W czasach kurczących się źródeł prywatnych instytucji, odcięcia finansowania ze środków publicznych, możemy sami sfinansować sobie naszą walkę o równość praw w Polsce.