Poznaj wyniki 5 edycji Grantów dla Odmiany
12 kwietnia 2024, piątek

Społeczność po raz kolejny zadecydowała, do kogo powędrują tegoroczne Granty dla Odmiany. Ocena społecznościowa wyłoniła 13 inicjatyw lokalnych i 4 ogólnopolskie, które otrzymają grant w piątej, jubileuszowej edycji.

Liczba zgłoszeń w tegorocznej edycji była niemała. Lokalny aktywizm „u siebie” to w końcu coś, co nieustannie rozwija się w obliczu zmieniającej się sytuacji politycznej w kraju i potrzeba wspierania go nie maleje. Dlatego mamy nadzieję, że z następną uda nam się wesprzeć jeszcze więcej grup z całej Polski! Możesz nam pomóc w realizacji tego celu jeszcze w tym miesiącu, przekazując nam 1,5% podatku (KRS 0000791625).

Ruszają Granty dla Odmiany na tęczowe działania “u siebie”
07 lutego 2024, środa

To już piąta edycja naszego flagowego konkursu na działania na rzecz osób LGBT+ u siebie, czyli w społecznościach lokalnych. Sprawdźcie, co dla Was przygotowałyśmy.

Kolejne granty na działania LGBT+. Poznaj grupy, które odmieniają rzeczywistość #usiebie
17 stycznia 2024, środa

Proces społecznościowej oceny wniosków w ramach specjalnej edycji Grantów dla Odmiany – Społeczności, dobiegł właśnie końca. Poznaj 8 grup, które już wkrótce rozpoczną społecznościowe działania #usiebie:

Granty na działania LGBT+: specjalna edycja
08 listopada 2023, środa

Nasz flagowy konkurs na granty na działania LGBT+ spoza wielkich miast w specjalnej jesiennej odsłonie poświęcony jest wyłącznie działaniom budującym i wspierającym lokalne społeczności. Po raz pierwszy konkurs ograniczamy też do 9 województw, gdzie w małych miastach i na wsi dzieje się najmniej w naszych sprawach.

Ogłaszamy wyniki! 
22 grudnia 2022, czwartek

Wkrótce 20 osób zacznie z nami nową przygodę – kilka tygodni wspólnej nauki odmieniania krok po kroku czyli jak organizować lokalną rzeczywistość dla osób LGBT+. A na końcu? Własny budżet na działania!

Ogłaszamy wyniki!
30 listopada 2022, środa

Decyzją społeczności i panelu społecznościowego przyznajemy aż 12 Grantów dla Odmiany i 5 SuperGrantów. 

Szukamy osoby do naszego zespołu!
22 listopada 2022, wtorek

Zespół Odmiany się powiększa! Za nami trzy lata działalności. W nadchodzącym roku czeka nas jeszcze więcej pracy. Dlatego szukamy osoby, która dołączy do naszego zespołu i poprowadzi działania komunikacyjne Funduszu: rozwinie nasze kanały w mediach społecznościowych, zadba o szeroką widoczność Funduszu online i offline, w tym szczególnie o widoczność historii naszych Odmieniaczy.

Ruszamy z naborem do naszego cyklu edukacyjno-rozwojowego dla osób indywidualnych!
10 listopada 2022, czwartek

Do naszego programu „Odmienianie krok po kroku” zapraszamy wszystkie chętne osoby. By się do niego zgłosić, nie musisz mieć gotowego pomysłu na działanie. Ważne jest dla nas, że czujesz, że osoby LGBT+ w Twojej społeczności doświadczają problemów i wykluczenia, a tym samym nie mogą czuć się w pełni u siebie. Ważna jest też dla nas Twoja motywacja do pracy nad zmiany tej sytuacji.

Ruszamy z nowym konkursem dla naszych Odmieniaczy i Odmieniaczek!
10 października 2022, poniedziałek

SuperGranty dla Odmiany to nasz nowy konkurs skierowany do grup, które uzyskały nasze wsparcie w poprzednich edycjach konkursów.

Ruszamy z „Grantami dla Odmiany”!
06 października 2022, czwartek

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie grantowym, który wspiera inicjatywy dla społeczności LGBT+ poza wielkimi miastami. Mamy dla Was granty do 4900 zł.

Szukamy osoby do naszego zespołu!
24 sierpnia 2021, wtorek

Zespół Odmiany się powiększa! Za nami dwa lata działalności. Dużo się przez ten czas wydarzyło:

  • Przyznałyśmy 31 grantów w dwóch konkursach dla lokalnych społeczności LGBT+
  • 16 osób z Polski południowo-wschodniej rozpoczęło z nami proces edukacyjno-rozwojowy, by rozwijać tęczowe inicjatywy w swoich miejscowościach
  • Otrzymałyśmy nagrodę LGBT+ Diamonds Awards
  • Kolektyw Stop Bzdurom przekazał nam 200 tys. zł na nasze konkursowe granty oraz wsparcie ważnych dla nich inicjatyw
  • Urosła nam społeczność darczyńców, którzy regularnie działają z nami dla Odmiany. To już 100 osób, które wspierają nas co miesiąc darowizną
Oświadczenie Funduszu dla Odmiany w sprawie darowizny od Stop Bzdurom
17 sierpnia 2021, wtorek

Warszawa, 17 sierpnia 2021r.

Oświadczenie

Dziś otrzymaliśmy maile z pytaniami od dziennikarzy TVP i Salon24.pl w sprawie darowizny, którą w grudniu 2020 roku przekazał nam kolektyw „Stop Bzdurom”. Pytania dziennikarzy dotyczą kwestii, które wielokrotnie już opisywałyśmy oraz wyjaśniałyśmy czyli między innymi wysokości otrzymanej kwoty wsparcia oraz sposobu jej wydatkowania (szczegółowy wykaz postów prezentujemy poniżej oświadczenia). Odnosząc się jednak szczegółowo oraz konkretnie – by nie pozostawiać miejsca na jakiekolwiek spekulacje i domysły – ponownie przekazujemy do publicznej wiadomości:

Podajemy wyniki trzeciego konkursu grantowego
25 maja 2021, wtorek

Liczba zgłoszeń do naszego 3 konkursu przerosła nasze oczekiwania, przysłaliście ich aż 39! 

Ogromnie się cieszymy, ale było to również dla nas ogromne wyzwanie.

Ruszamy z trzecim konkursem grantowym!
29 kwietnia 2021, czwartek

W trzecim konkursie Funduszu chcemy wesprzeć społeczności z Polski południowo-wschodniej, a konkretnie z województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. By się do niego zgłosić, nie musisz mieć gotowego pomysłu na działanie. Ważne, że czujesz, że osoby LGBT+ w Twojej społeczności doświadczają problemów i wykluczenia, a tym samym nie mogą czuć się w pełni u siebie. Istotna jest Twoja motywacja do pracy nad zmianą tej sytuacji.

Wyniki drugiego konkursu!
27 kwietnia 2021, wtorek

Dzięki sprawnej pracy naszego zespołu, społeczności i grupy doradczej ogłaszamy wyniki przed terminem. Aż 16 pomysłów na odmianę zdobyło granty. Poznajcie te wspaniałe inicjatywy!

45 wniosków nadesłanych w drugim naborze przeszło do kolejnego etapu
25 marca 2021, czwartek

Zakończyliśmy ocenę formalną wniosków nadesłanych przez Was w drugim naborze grantowym. Aż 45 pomysłów przeszło do kolejnego etapu, czyli do oceny społecznościowej!

Szukamy osoby do naszego zespołu!
07 stycznia 2021, czwartek

Zespół Odmiany się powiększa! Za nami pierwszy pełny rok działalności. Dużo się w nim wydarzyło:

  • Przyznałyśmy 15 grantów w naszym pierwszym konkursie dla lokalnych społeczności LGBT+
  • Ustanowiłyśmy fundusz kryzysowy po wydarzeniach na Krakowskim Przedmieściu w związku z aresztowaniem Margot. Sfinansowałyśmy z niego m.in. granty na wsparcie psychologiczne i interwencję kryzysową.
  • Otrzymałyśmy nagrodę LGBT+ Diamonds Awards
  • Kolektyw Stop Bzdurom przekazał nam 200 tys. zł na nasze konkursowe granty oraz wsparcie ważnych dla nich inicjatyw
  • Podwoiła się liczba osób, które regularnie działają z nami dla Odmiany. To już ponad 80 osób, które wspierają nas co miesiąc darowizną
Podajemy wyniki pierwszego konkursu
02 września 2020, środa

Wszystko już jasne. Oto 15 pomysłów na odmianę, które uzyskały największe uznanie w naszym pierwszym konkursie.

Do kolejnego etapu przechodzi 56 wniosków
07 sierpnia 2020, piątek

Za nami fascynująca lektura wniosków w pierwszym konkursie Funduszu. Do kolejnego etapu przechodzi 56 wniosków!

Będzie to etap partycypacyjny. Decyzję o przyznaniu grantów w dużym stopniu oddajemy grupom i organizacjom, które… same zgłosiły się do konkursu. To one zapoznają się teraz z pozostałymi pomysłami i dadzą nam znać, które są obecnie – ich zdaniem – najistotniejsze do wsparcia. Wnioski podzieliłyśmy metodą losową na cztery koszyki po 14 projektów.

Na ocenę jest teraz 21 dni. Na podstawie wyborów społeczności utworzymy listę rankingową projektów. Ok. 7 najlepszych dostanie automatycznie grant. Pozostałych 5 wybierzemy my wspólnie z naszą Grupą Doradczą. Będziemy sugerować się opinią społeczności, ale też porównamy czy jest ona zgodna z naszymi priorytetami. Jeżeli nie będzie, to sięgniemy po projekty z dalszych miejsc rankingu.

Mamy 63 wnioski w pierwszym konkursie
20 lipca 2020, poniedziałek

Jesteśmy pod wrażeniem! Aż 63 wnioski wpłynęły do Funduszu w naszym pierwszym konkursie grantowym. Najwięcej z Mazowsza, Wielkopolski i Lubelszczyzny.

Połowa wniosków przyszła od grup i organizacji zrzeszających osoby LGBT+. Pozostałe od grup mieszanych lub inicjatyw skupiających naszych sojuszników i sojuszniczki!

Bardzo cieszy nas fakt, że wśród zgłoszonych inicjatyw wiele pochodzi z miejsc, gdzie do tej pory nie było żadnych działań skierowanych do osób LGBT+. Najmniejsza społeczność to licząca 300 mieszkańców wieś w północnej Wielkopolsce.

Dziękujemy za wszystkie pomysły. Jesteśmy poruszone, że aż tyle osób w tylu społecznościach chce robić rzeczy razem! Bierzemy się teraz do oceny formalnej!

Nie wszystkim będziemy mogły zaoferować granty, ale pamiętajcie – im więcej Was, działających dla odmiany, tym więcej grantów! A regularnych darczyńców mamy już niemal tyle, co wniosków 🙂 Dokładnie 56 osób!

Ruszył konkurs grantowy!
24 czerwca 2020, środa

Z radością ogłaszamy oficjalny start Funduszu i tym samym pierwszego konkursu na mini granty. Jeżeli wam również zamarzyło się, aby w każdej społeczności w Polsce osoby LGBT+ poczuły się w pełni u siebie, to zapraszamy was do działania! Możecie zgłosić takie pomysły, jakie tylko wam się marzą, niezależnie od tego gdzie i dla kogo działacie. Ważne, aby wasze pomysły były w zgodzie z potrzebami waszych społeczności i skupiały się na tym, co bliskie. Przypominamy o kilku zasadach:

➡️ O granty mogą starać się zarówno organizacje (fundacje, stowarzyszenia), jak i grupy nieformalne
➡️ Pomysł musi proponować działanie na rzecz osób LGBT+
➡️ Pomysł musi być w zgodzie z wartościami Funduszu

Wszystkie potrzebne informacje o tym, jak wygląda proces przyznawania grantów wraz z regulaminem konkursu i wnioskiem grantowym znajdziecie tutaj>

Na Wasze pomysły czekamy do 19 lipca!

Odliczamy dni do startu konkursu!
13 czerwca 2020, sobota

Zbliżają się pierwsze urodziny Funduszu i wszystko wskazuje na to, że uczcimy je w najlepszy możliwy sposób – ogłaszając pierwszy konkurs na mini granty. Przez rok zbierałyśmy na to pieniądze i – to już pewne – dzięki wsparciu naszych regularnych darczyńców uzbierałyśmy wystarczającą kwotę, którą za moment – w formule partycypacyjnego konkursu – uwolnimy dalej. Gdzie? To już zależy od was i waszych pomysłów! Mamy wielką nadzieję, że tam, gdzie społeczność osób LGBT+ bardzo tego potrzebuje lub tam, gdzie do tej pory nie było żadnych działań na rzecz naszej równości, praw czy widzialności. Śledźcie naszą stronę i profile media społecznościowe w nadchodzącym tygodniu!

Już 42 darczyńców działa z nami dla odmiany!
07 marca 2020, sobota

Odkąd we wrześniu 2019 roku rozpoczęłyśmy małą kampanię zachęcającą głównie naszych bliskich, znajomych i przyjaciół do przekazywania co miesiąc darowizn dla Funduszu, udało się nam zgromadzić wokół nas 42 osoby, które ustawiły stałe zlecenie darowizn. To dzięki tym fantastycznym 42 osobom mamy teraz zgromadzone pieniądze, które za moment puścimy dalej w formie minigrantów do społeczności osób LGBT+ i sojuszników.

Wierzymy, że indywidualna filantropia będzie stanowić o sukcesie ruchu praw osób LGBT+ w Polsce. W czasach kurczących się źródeł prywatnych instytucji, odcięcia finansowania ze środków publicznych, możemy sami sfinansować sobie naszą walkę o równość praw w Polsce.

Fundusz dla Odmiany
ul. Nowogrodzka 7/9 lok. 35
00-513 Warszawa
[email protected]
+48 505 023 804

BNP Paribas
05 1600 1462 1825 6344 5000 0001
IBAN: PL05 1600 1462 1825 6344 5000 0001
BIC/SWIFT: PPABPLPK

NIP: 5213869167
REGON: 383677651
KRS: 0000791625

Fundusz dla Odmiany jest organizacją pozarządową działającą na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 Nr 96 poz. 873) i Ustawy o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97). Działania Funduszu mają charakter non-profit.

KODOWANIE MICHAŁ SEPIOŁO | UX PIOTR SZYDŁOWSKI | ZDJĘCIA KLAUDYNA SCHUBERT | PROJEKT GRAFICZNY JOANNA BĘBENEK

© FUNDUSZ DLA ODMIANY 2024