Ruszyła 5. edycja Grantów dla Odmiany! Na Wasze wnioski czekamy do 13 kwietnia.
Wspieramy lokalne inicjatywy, które wzmacniają społeczność LGBT+
O granty mogą starać się grupy nieformalne, kolektywy i organizacje
Mamy dla Was około 15 grantów do 5500 zł
Chcecie zgłosić swój pomysł na działania na rzecz osób LGBT+ i dostać grant z Funduszu dla Odmiany? Sprawdźcie, co trzeba zrobić!
1. SPRAWDŻCIE POTRZEBY
Przede wszystkim dobrze rozejrzyjcie się wokół i sprawdźcie czego potrzeba waszej społeczności tu i teraz.
Jaka jest społeczność LGBT+ tu, gdzie na codzień toczy się wasze życie? Jakie są jej potrzeby? Czy jako grupa spotykacie się regularnie, czy może przeciwnie, jak dotąd nie było wspólnych spotkań, tak naprawdę się nie znacie? Kto wam sprzyja? Kto mógłby was wesprzeć w działaniu? Co możecie zrobić, żeby poprawić sytuację osób LGBT+ w waszym codziennym otoczeniu?
Krótko mówiąc, we wniosku pytamy o specyfikę waszej społeczności, otoczenia i potencjalnych sojuszników. Pamiętajcie, że szczególnie zależy nam na pomysłach służących rozwojowi i wzmacnianiu społeczności lokalnych. Społeczności świadomych i czerpiących ze swojej różnorodności.
2. POMYSŁY I INSPIRACJE
Wierzymy, że wiecie najlepiej, co jest wam potrzebne. Być może jednak czujecie, że przydałyby się sensowne podpowiedzi?
To szczególnie ważne, jeżeli jako grupa nie macie doświadczeń działania wokół tematów ważnych dla osób LGBT+. Niezależnie czy należycie do naszej społeczności, czy po prostu jej kibicujecie. Jeżeli potrzebujecie inspiracji, zjedźcie na dół strony i sprawdźcie nasze podpowiedzi. Jeżeli nie jesteście pewne, czy wasz pomysł jest dobry, chętnie podpowiemy korzystając ze swojego doświadczenia. Piszcie na adres [email protected], albo zarezerwujcie spotkanie online przez Calendly.
3. ZŁOŻENIE WNIOSKU
Zapraszamy do wypełnienia i złożenia wniosku. Starałyśmy się, żeby był krótki i prosty.
Interesuje nas pięć kwestii:
1. Kim jesteście?
2. Jakie jest wasze otoczenie?
3. O co wam chodzi, jaka jest wasza wizja zmiany?
4. Jakie konkretne działania chcecie sfinansować z grantu?
5. Jakich trudności i problemów spodziewacie się w trakcie w realizacji działania?
Ostatni punkt jest szczególnie ważny. Chcemy mieć pewność, że wasza grupa będzie bezpieczna, a my – w razie konieczności – będziemy w stanie wam pomóc.
Fundusz dla Odmiany to nie tylko granty. Chcemy was wspierać oferując szkolenia i konsultacje. Na przykład, jeżeli wasz pomysł dotyczy spotkania osoby LGBT+ z waszą społecznością lub warsztatu o równości i różnorodności osób LGBT+, chętnie was weprzemy. Przy Funduszu działa grupa mobilnych trenerów i trenerek, którzy mogą stać się częścią waszego projektu. I to my zapłacimy za ich pracę!
4. OCENA WNIOSKÓW
Wszystkie wnioski weryfikujemy pod względem formalnym. Sprawdzamy czy faktycznie dotyczą osób LGBT+, czy nie są złożone przez osoby indywidualne, a także czy wasz pomysł jest zgodny z naszymi wartościami.
Na tej podstawie tworzymy listę wniosków, które przekazujemy do decyzji grupom, które zgłosiły się po grant. Tak, u nas to wy oceniacie wnioski, które do nas trafiły. Jak to działa?
Co dalej? Przewidujemy, że w wyniku tego procesu przyznana zostanie ponad połowa grantów. Zostawiamy jednak pewien margines dla panelu społecznościowego. Spośród pozostałych grup panel wybierze dodatkowe inicjatywy, które otrzymają grant.
Będzie brał wówczas pod uwagę, czy wśród nich znajdują się takie, które cechuje…
To właśnie priorytety 5. edycji Grantów dla Odmiany. Znajdziecie je w punkcie 27 dokumentu Zasady przyznawania grantów.
Pamiętajcie: nie musicie spełniać żadnego z priorytetów, aby dostać grant. Jeżeli jednak wasz pomysł spełnia którąś z powyższych cech, koniecznie dajcie znać o tym we wniosku! Zwiększy to wasze szanse na dostanie grantu nawet, jeżeli w pierwszym etapie oceny społecznościowej nie otrzymacie wystarczającej liczby punktów.
Niezależnie od tego, czy uda wam się zdobyć grant, czy nie – prześlemy wam krótką informację zwrotną od grup, które oceniały wasze zgłoszenie. Wierzymy, że znajdą się tam ważne wskazówki, które albo pomogą wam aplikować z powodzeniem w kolejnej edycji, albo będą cennym wsparciem przy realizacji grantu.
5. PODPISANIE UMOWY
Z nagrodzonymi inicjatywami podpisujemy szybko umowę i przelewamy wam pieniądze na konto.
Dostaniecie też od nas krótką instrukcję, jak sprawnie zarządzać grantem oraz jak go rozliczyć. Nie będziemy oczekiwać od was żadnych dokumentów finansowych oraz szczegółowego rozliczenia. Wystarczy nam proste zestawienie wydatków wraz z kwotami. Najbardziej zaś zależy nam na poznaniu waszych refleksji na temat realizacji pomysłu.
Podczas realizacji projektu na pewno będziemy chciały was odwiedzić. Porozmawiać, zrobić parę zdjęć, może nakręcić film? Przez cały czas możecie też liczyć na pomoc naszą oraz naszej grupy trenerskiej. Szykujemy też dla was super warsztaty!
Możecie zgłosić takie działania, jakie wam się marzą. Ufamy, że wiecie najlepiej, co jest potrzebne waszej społeczności.
Jeżeli brakuje wam jednak pomysłu, podpowiadamy co można zrobić.
Dostarczanie rzetelnej wiedzy o osobach LGBT+ jest niezwykle ważne, zwłaszcza teraz. Czasem wystarczy opowiedzenie, że homo- czy biseksualność to normalne warianty seksualności człowieka, a związki, które tworzymy są tak samo skomplikowane, jak w świecie hetero 😉 Sensowna wiedza przyda się osobom LGBT+, które dopiero odkrywają swoją tożsamość i orientację, zwłaszcza nastolatkom.
Co możecie zrobić? Żywą bibliotekę, lekcję dla młodzieży, szkolenie lub warsztat.
Osamotnienie, myślenie „jestem jedyną taką osobą na świecie”, lęk o przyszłość. To rzeczywistość wielu osób LGBT+ w Polsce. Bycie razem, rozmowa, dzielenie się doświadczeniem pomagają budować nasze małe wspólnoty, które podtrzymują na duchu, a nierzadko chronią przed najgorszym. Czasem wystarczy po prostu spotkać się i pogadać, obejrzeć razem film, pójść na imprezę czy pojechać na marsz do sąsiedniego miasta.
Co możecie zrobić? Spotkanie społecznościowe, grupę wsparcia, imprezę z okazji Dnia Coming Outu.
W sytuacjach kryzysowych trzeba szybko interweniować, w innych sytuacjach pomoc może polegać na wspieraniu w rozwoju, akceptowaniu siebie. My, osoby LGBT+, doświadczamy przemocy rówieśniczej, jesteśmy wyrzucane z domów, wykluczane z rodzin. Jesteśmy atakowani/e na ulicy za trzymanie za rękę ukochanej osoby lub z powodu naszej ekspresji płciowej. Często samodzielnie nie da się z tym wszystkim sobie poradzić. Potrzebne jest wsparcie.
Co możecie zrobić? Zapewnić pomoc psychologiczną, prawną i socjalną, grupy wsparcia, interwencje kryzysowe.
Jest nas w Polsce 2 miliony, jednak trudno powiedzieć, że otwarcie funkcjonujemy w przestrzeni publicznej. Niektórzy wierzą, że skoro nas nie widać, to znaczy, że nas nie ma. Z badań wiemy, że nasza widoczność zwiększa akceptację u większości. Przemyślane i dobrze zaplanowane działania w przestrzeni publicznej mogą stać się bodźcem do refleksji i narzędziem zmiany społecznej.
Co możecie zrobić? Zorganizować marsz równości, akcję artystyczną, happening.
Aby długoterminowo i skutecznie działać dla społeczności osób LGBT+ musimy zdobywać nowe kompetencje i uczyć się współpracy. Musimy wzmacniać komunikację, fundraising, czy myślenie strategiczne. Przy tym wszystkim nie możemy zapomnieć o sobie i swojej grupie. Musimy umieć zadbać o własny dobrostan.
Co możecie zrobić? Zorganizować specjalistyczne szkolenie, pracę nad strategią, warsztat o zrównoważonym aktywizmie