Poznaj wyniki 5. edycji Grantów dla Odmiany!

20 maja 2025, wtorek

W czasach, gdy zarówno lokalne, jak i globalne wyzwania budzą niepokój o przyszłość, jedno pozostaje niezmienne: społeczności w całej Polsce z roku na rok organizują się, by wspierać osoby LGBT+. Granty dla Odmiany są tego dowodem. Są też okazją do docenienia, jak wiele osób i grup robi wszystko co w ich mocy, by odmieniać rzeczywistość #usiebie. A my – niezależnie od sytuacji – wspieramy je w tym. Dlaczego? Bo my dotrzymujemy obietnic!

Dzięki naszej wspólnej determinacji i pracy już od czerwca ruszą kolejne tęczowe działania. Poznaj 15 niezwykłych inicjatyw, które otrzymują kasę na działania w 5. edycji Grantów dla Odmiany. 

 

Co będzie się działo?

  1. W Trzebnicy zagości “Mandala Różnorodności” – szereg warsztatów edukacyjnych, spotkań grupy wsparcia i konsultacji psychoterapeutycznych dla lokalnych osób neuroqueerowych. Za tym ważnym przedsięwzięciem stoją osoby z Fundacji Mandala Umysłu
  2. W Krakowie, Warszawie, Biłgoraju, Wrocławiu (i online!) Grupa Nieustającej Pomocy będzie podpowiadać osobom transpłciowym, jak w bezpieczny sposób korzystać z binderów, pakerów i taśm. Ich pomysł nosi nazwę “Boskie ciało” i oprócz warsztatów, przewiduje stworzenie praktycznego poradnika.
  3. W Toruniu osoby ze Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności mówią “Starość to radość!”, wychodząc z inicjatywą do starszych osób LGBT+. W jej ramach przeprowadzą spotkania międzypokoleniowe i wydarzenia, które pomogą im zintegrować się ze społecznością sojuszniczą.
  4. W Miliczu odbędzie się cykl cotygodniowych spotkań dla młodzieży LGBT+ z całego powiatu. Za stworzeniem takiego safe space’u, nie po raz pierwszy, stoją niezwykłe sojuszniczki i osoby queerowe ze Stowarzyszenia “MYŚLMY”.
  5. W Krakowie oraz – dzięki spotkaniom online – w całej Polsce, przeróżne osoby ze społeczności LGBT+ i sojuszniczej, będą miały okazję poćwiczyć bezprzemocowe praktyki na warsztatach grupy Tęczowa Bezprzemocowa. Znajdziecie je za jakiś czas pod nazwą “3 x Tęczowa Bezprzemocowa: inspiracja/działanie/oddech”.
  6. W Tychach odbędzie się już “Drugi Tyski Dzień Równości” – niezwykły tęczowy piknik, który skupia lokalne osoby ze społeczności LGBT+ i sojuszniczej. Za przedsięwzięciem stoi Stowarzyszenie Tychy Osiedle Q. W trakcie pikniku będzie okazja do rozwoju, wypoczynku, także tego aktywnego!
  7. Neuroróżnorodne osoby LGBT+ z całej Polski będą mogły wybrać się na letni obóz organizowany już po raz trzeci przez kolektyw Neuroqueer. Osoby uczestniczące będą łączyć wypoczynek z edukacją i budowaniem sieci wsparcia w społeczności neuroqueerowej.
  8. Mieszkańcy i mieszkanki Wolina z kolei porozmawiają z “żywymi książkami”, które wybiorą się tam za sprawą Odmieniaczy z organizacji Tęczowy Szczecin. “Żywe Opowieści Równości” to interaktywna wydarzenie stworzone w nurcie “żywej biblioteki”, w trakcie którego społeczność Wolina będzie mogła poznać bliżej historie osób LGBT+ i szczerze porozmawiać.
  9. Tymczasem w Kołobrzegu nadciąga “Przypływ Równości” – cykl intensywnych spotkań społecznościowych, które zwieńczy marsz równości, piknik i pokaz filmowy. Takie rzeczy tylko dzięki niezwykłym osobom ze stowarzyszenia RównyBrzeg!
  10. W Kielcach osoby z grupy Tęczowe Dziki mówią – “Spotkajmy się!” I to nie raz, a dwanaście – tyle właśnie spotkań zorganizują, żeby dać osobom LGBT+ oraz sojuszniczkom i sojusznikom okazję do integracji.
  11. Z kolei legnickie nauczycielki i inni pracownicy szkół dowiedzą się, jak skutecznie wspierać transpłciowe osoby uczniowskie. Inicjatywa ta jest pomysłem osób z grupy Lokalna Legnica i dzięki wsparciu Grantu dla Odmiany – szkolenia będą bezpłatne.
  12. “Bądź głośnx!” – zachęcają osoby z Kolektywu TransCendens. To za ich sprawą w Lublinie odbędą się warsztaty z afirmacji głosu dla osób trans i niebinarnych. Poprowadzi je nikt inny, jak sama Odmieniaczka z inicjatywy CzułyGłos – Natalia Pancewicz!
  13. W Rzeszowie i okolicach osoby LGBT+ dostaną wsparcie finansowe na spotkania z psychologami i psycholożkami. Organizująca inicjatywę Fundacja Tęcza Po Burzy pomoże im także dobrać odpowiednich specjalistów do swoich potrzeb. 
  14. Tymczasem w Kaliszu, zamiast marszu, odbędzie się tęczowy festiwal w Centrum Kultury i Sztuki oraz piknik, czyli “Festiwal Calisia Pride”. Taki pomysł na świętowanie miesiąca dumy mają osoby z lokalnej organizacji Bank Równości.
  15. I last but not least – w samo serce Poznania trafią strzały “Platonicznych Amorów”! To inicjatywa w duchu speed-friendingu dla kobiet kochających kobiety, zorganizowana przez House Of Cropp. Na jej zwieńczenie odbędzie się drag king show! 

 

Dziękujemy za to, że jesteście, działacie i kolorujecie Polskę wszystkimi barwami tęczy! Nie możemy się doczekać efektów Waszej pracy, którymi oczywiście będziemy się dzielić na naszych social mediach.

A jeżeli chcesz, by takich historii Odmiany działo się w Polsce jeszcze więcej – wspieraj nas stałą wpłatą.

Fundusz dla Odmiany
ul. Nowogrodzka 7/9 lok. 35
00-513 Warszawa
[email protected]
+48 505 023 804

BNP Paribas
05 1600 1462 1825 6344 5000 0001
IBAN: PL05 1600 1462 1825 6344 5000 0001
BIC/SWIFT: PPABPLPK

NIP: 5213869167
REGON: 383677651
KRS: 0000791625

Fundusz dla Odmiany jest organizacją pozarządową działającą na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 Nr 96 poz. 873) i Ustawy o fundacjach (Dz.U. 1984 nr 21 poz. 97). Działania Funduszu mają charakter non-profit.

KODOWANIE MICHAŁ SEPIOŁO | UX PIOTR SZYDŁOWSKI | ZDJĘCIA KLAUDYNA SCHUBERT | PROJEKT GRAFICZNY JOANNA BĘBENEK

© FUNDUSZ DLA ODMIANY 2024